Jak poznáte v přírodě rysí stopu aneb Tajkyho apkumčiRys Stopy rysa jsou oválného tvaru (obr. 8), někdy mírně asymetrické (jeden z předních prstů je posunut více nahoru, obr. 9), dlaňový polštářek (patní mozol) je na horním vrcholu mírně vyhloubený nebo rovný (obr. 10), nikdy ne vypouklý jako např. u psa nebo vlka.

Rys Může se stát, že se ve stopě psa neotisknou drápy a stopa se pak může podobat rysí. Rozeznávacím znakem je (kromě tvaru patního mozolu) také postavení a tvar prstů - u psa jsou nahloučeny k sobě a krajní prsty jsou trojúhelníkového tvaru (obr. 11). Rys má mezi prsty více volného místa, krajní prsty jsou oválné a směřují dopředu, ne do stran (obr. 12 a nákres).

V hlubokém sněhu fungují rysí tlapy jako sněžnice - prsty se roztáhnou od sebe, čímž vytvoří větší plochu. Stopa se pak může podobat stopě psa (prsty do široka). V tom případě je potřeba sledovat stopní dráhu a pokusit se najít další, zřetelnější stopy, u nichž by byl jasně vidět tvar patního mozolu.

Na rozdíl od vlka rys obvykle nečáruje - v jeho stopní dráze jsou dobře patrné levé a pravé řádky stop. Rysové s oblibou chodí po padlých kmenech, které využívají pro usnadnění chůze terénem, často jako „lávky" přes prohlubně a koryta potoků. Trus rysa tvoří jednotlivé válcovité nebo kulovité kousky se zašpičatělým koncem o průměru až 2,5 cm. Zpočátku je tmavý a lesklý, postupem času světlá. Obsahuje mnoho chlupů, ale žádné zbytky rostlinné potravy. Pronikavě páchne „kočičinou". Rys však často trus uvnitř svého teritoria zahrabává, takže k jeho nálezům dochází zřídka.


zdroje a foto: www.priroda.cz, wikipedia.org, www.selmy.cz, www.naturephoto.cz, www.naturphotogallery.com, www.photomecan.eu, www.zajicjiri.com, www.naturphoto.cz

 


Víte jak žije Rys Tajky Ostrovid...

Co o Tajkym zjistili vědci / Tajkyho základní charakteristika / Kde všude žijí Tajkyho příbuzní / Rys Tajky v České republice / Jak Rys Tajky loví potravu / Rys Tajky a jeho rodina / Na koho si musí dát Rys Tajky pozor / Jak poznáte v přírodě rysí stopu aneb Tajkyho apkumči / Rys Tajky jako maskot naší Taekwon-Do školy Velešín ITF / Po stezkách s rysem Tajky
ITF
Svay TKD
EU
Intereg
MŠMT
NSA