10.3.2013 Nymburk - Spojená okresní výprava taekwondistů z Velešína a Kaplice vybojovala na otevřeném mistrovství Čech jedenáct cenných kovů.
V nymburské hale se konalo otevřené mistrovství Čech 2013 v Taekwon-do ITF, které je jakýmsi předkolem českých týmů před Mistrovstvím České republiky.
Podstatné je, že v této soutěži jsou na programu pouze dvě disciplíny, a to sestavy a sportovní boj. Soutěží se systémem každý s každým při zachování váhových kategorií, tzn. že v poměrně krátkém časovém sledu každý závodník absolvuje čtyři až pět zápasů či sestav.
Okresní želízka
A zastoupení při tomto vrcholném podniku mělo i Českokrumlovsko. Velešínské a bez nadsázky můžeme říci okresní taekwon-do ve výpravě složené ze zástupců velešínské školy a závodníků z Kaplice a Kamenného Újezdu pomalu ale jistě začíná vystrkovat růžky i na národní scéně ve všech kategoriích.
Po získaných zkušenostech v tréninkových střediscích mládeže se doplnil závodní tým o nováčky. Velešínští pak při systematické přípravě pilovali závodní formu na nové základně v lipenském Hrdoňově v hotelu Fontána.
Na závěrečném soustředění se zde ustálila sestava, která reprezentovala okresní barvy na šampionátu v Nymburku, v tomto složení: žáci - Vojtěch Foitl (Velešín), Matyáš Kovář (K. Újezd), junioři - Dominik Sluka (K. Újezd), Jan Hůda, Zuzana Španingerová, Denisa Foitlová, Veronika Havlíčková (všichni Velešín), senioři - František Jeřábek, Jaroslav Bartizal (oba Velešín), Robert Ondráček, Pavel Mrzena, Jakub Drdák, Petr Žák (všichni Kaplice).
S výpravou ještě cestovali rozhodčí Pavel Šíhovec, Vojtěch Rouha, Petra Rouhová a František Hüttner. Koučem naší výpravy byl Milan Prokeš.
Na stupních vítězů
Závody začaly již tradičně sestavami, kde se u některých projevila začátečnická nervozita (Havlíčková, Foitl, Žák, Kovář) a někteří ve vypjaté atmosféře podlehli tlaku obecenstva a sestavy nedokončili či pokazili (Mrzena, Sluka, Kovář, Bartizal).
Pak ovšem nastoupila na plochu Foitlová, která celou základní skupinou projela jako nůž máslem. Škoda, že v řezu nepokračovala dále i ve finálové skupině, přesto to znamenalo zisk prvního bronzu pro Velešínské.
Španingerová, která před závody dostala pozvánku na testování do reprezentace, měla velice silnou a početnou kategorii. Nezalekla se však ani svých budoucích soupeřek z národního týmu - a byl tu druhý bronz.
Třetí a čtvrtou medaili bronzového lesku přidali Jeřábek a Ondráček po velmi dobrých výkonech.
Bezprostředně po sestavách začal sportovní boj. Hned v úvodu příjemně překvapili sourozenci Foitlovi, kteří ve slaběji obsazených kategoriích dosáhli shodně na první místa.
Bohužel se ukázalo, že toto byly poslední zlaté medaile pro naší výpravu, protože v ostatních váhových kategoriích, kde se to hemžilo reprezentanty, to neměli naši borci nijak snadné. Příjemně překvapil Sluka, který ač závodí mezi juniory teprve prvním rokem, tak se nezalekl o hlavu vyšších soupeřů, zjednal si patřičný respekt a vybojoval celkově čtvrté místo.
Vůbec nic se tentokrát nečekalo od Havlíčkové, jež se vrátila po dvouroční zdravotní pauze. Přesto se prala jako o život a výsledkem bylo krásné třetí místo i nádherný souboj s vicemistryní Evropy Schacherlovou.
Když je řeč o navrátilcích, nemůžeme opomenout Bartizala, který byl velkým tahounem a motivátorem ostatních. Bartizal na šampionátu svedl bratrovražednou bitvu o bronz s Ondráčkem, kdy úspěšnější nakonec byl posledně jmenovaný. Stejný osud potkal i Drdáka s Mrzenou. Po vzájemném souboji se podělili o stříbro a bronz.
V nejtěžší váhové kategorii doplatil kaplický Žák na nováčkovskou daň, ale i přesto dokázal soupeře potrápit. Velešínský Jeřábek tuto kategorii ozdobil bronzem a zakončil tak úspěšnou pouť našeho okresního týmu turnajem.
Slova od kormidla
Trenér okresní výpravy, úřadující veteránský mistr světa a Evropy Milan Prokeš nám k vystoupení svých svěřenců na šampionátu řekl:
„Je vidět, že celý tým kvalitativně hodně vyrostl. Nejvíce se to projevovalo v závěrečných trénincích, kde naši prokazovali zdravou sebedůvěru, a i když je někdy provází tréma, cítil jsem z týmu nebojácnost a odvahu. Už to nebyli ti vyjukaní kluci a holky, ale působili dojmem zkušených matadorů a zaskočili svými výkony i mnohé reprezentanty. Velkou rezervu máme ještě ve cvičení sestav, které nejsou tak oblíbenou disciplínou mezi mladými, ale pro komplexní zvládnutí bojového umění jsou nepostradatelné. Naštěstí si to naši borci začínají i díky závodnické konfrontaci uvědomovat. Těžko vyzdvihnout někoho a druhého opomenout. Byl jsem spokojen se správnou bojovou náladou, perfektní partou a slušným vystupováním. Asi nejvíc na mne ovšem zapůsobila Zuzka Španingerová, která si těsně před závody na tréninku v Kaplici bolestivě poranila kyčel tak, že nohu dokázala zvednout sotva třicet centimetrů nad zem. Při sestavách to ale byla zase ta naše Zuzka. Odměnou jí byla krásná medaile," chválí kouč Milan Prokeš a k dalšímu programu velešínských taekwondistů ještě dodává: „Začátkem dubna nás čekají mezinárodní závody Czech Open. Já pak dvaadvacátého dubna budu asi muset odjet na mistrovství Evropy do slovinského Bledu, kde mám obhajovat zlato. Popravdě, moc se mi tam nechce, protože se ze mě v této sezoně stal doslova magnet na zranění. Uvidíme. Teď mám však radost z našich nadějí a věřím, že o nich v budoucnu ještě hodně uslyšíme."
Autor: Karel Vosika
výsledky naleznete na